Pečeni »krofki« z vaniljo in čokoladnim prelivom

by Jasmina

Tole je nebeško dober recept, ki pa ga imam pravzaprav kar težavo poimenovati….

Približujemo se pustnemu času in v zraku že diši po ocvrtih sladkih dobrotah. Ideja za ta recept je prišla zelo spontano, ko sem nekaj dni nazaj šla mimo slaščičarne na Trubarjevi, kjer so se v izložbenem oknu drenjali buhteči krofi obliti s sijočo čokolado in polnjeni z vaniljevo kremo. Mmm, nadvse slastno in ja, tako se je v moji glavi nemudoma porodila ideja o naslednjem pekovskem podvigu, haha. Odločila sem se, da kljub veliki želji po omamnih krofih raje pripravim nekaj manj mastnega in težkega, vendar še vedno mehkega, puhastega in nadvse slastnega, nekaj kar »poboža« naše brbončice in pocrklja želodčke. Zato sem spekla svoje slastne, nebeško dobre krofe, ki so v bistvu pravzaprav mehki in puhasti buhteljni in bi jim zato lahko rekla kar pustni buhteljni ali pa raje pečeni pustni krofki polnjeni z vaniljevo kremo in obliti s čokolado. No, in ko sem po spletu iskala, katero ime bi bilo najbolj primerno, sem ugotovila, da so zelo podobni popularni sladki razvadi na Japonskem, ki ji pravijo »Cream Pan«, pa tudi na Norveškem je podobna različica zelo priljubljena predvsem med mladimi, zato verjetno tudi ime »School Buns« oziroma »School bread«. In res so ti pečeni krofki takoj prepričali tudi moja otroka, saj so resnično puhasto mehki in bogato polnjeni s pravo domačo francosko vaniljevo kremo, ki po strukturi spominja na puding ter obliti z ganache čokolado, za pustno vzdušje pa še posuti s pisanimi sladkornimi mrvicami. Pri nas doma so trenutno absolutna »top-hit« sladica!

Za vse, ki se izogibate cvrenju ali ga preprosto ne marate, pa tudi za tiste, ki radi uživate v čokoladno-vaniljevih dobrotah, je to recept, ki se bo zagotovo takoj zapisal med vaše najljubše. Čeprav je težko verjeti, je priprava zelo preprosta, celo tako enostavna, da je lahko tokrat bila kuharska pomočnica moja še ne 5-letna hči, ki je z navdušenjem sledila mojim navodilom in še z večjim veseljem vihtela testo med rokami, oblikovala žogice, mi kradla vaniljevo kremo, ….. Prav tako ni bilo mogoče spregledati njenih čokoladnih prstkov, ki jih je ves čas oblizovala, medtem ko sem krofke namakala v čokolado ter nadvse uživala, ko je za »finiš« krofke krasila s pisanimi mrvicami. No, za pusta bom poleg teh ljubkih pečenih krofkov ocvrla še eno rundo »ta klasičnih« z marmelado, da bo tradicija tekla dalje. Ta odličen recept pa bom uporabila še za veliko drugih priložnosti ali pa kar tako za popestritev kakšnega turobnega dne, ko potrebujemo, da se malce razvedrimo, pocrkljamo in zabavamo!

Pečeni »krofki« z vaniljo in čokoladnim prelivom

Tole je nebeško dober recept, ki pa ga imam pravzaprav kar težavo poimenovati…. Približujemo se pustnemu času in v zraku že diši po ocvrtih sladkih dobrotah. Ideja za ta recept… Recepti Pečeni »krofki« z vaniljo in čokoladnim prelivom European Natisni
Število oseb: 16 krofkov
Hranilne vrednosti 200 Kalorije 20 grams Maščobe

Sestavine

 

Testo

  • 500 g gladke moke
  • 250 ml mlačnega mleka
  • 2,5 žlici sladkorja
  • 7g suhega kvasa ali 25 g svežega kvasa
  • 1 jajce
  • 120 ml stopljenega masla
  • 1 žlička soli
  • Nastrgana lupina bio limone
  • 1 žlička tekoče vanilje

 

Nadev (vaniljeva krema)

  • 370 ml mleka
  • 25 g masla
  • 3 rumenjaki
  • 80 g sladkorja
  • 5 do 10 g rumovega sladkorja
  • 20 g navadne moke
  • 25 g škrobne moke (Gustin)
  • strok vanilje ali 1 žlica tekoče vanilje

 

Čokoladni preliv (ganache)

  • 150 g temne čokolade (čokoladne kapljice Bam)
  • 25 ml olja (približno žlica in pol)

 

Ostalo

  • Pisane sladkorne mrvice

Priprava

  1. Moko presejemo v posodo, na sredini naredimo jamico in vanjo vlijemo mlačno mleko v katerem smo predhodno raztopili sladkor ter dodamo kvas. Počakamo približno 10 min, da kvas aktivira oziroma da začne delovati, kar pomeni, da se na površini postopoma začnejo pojavljati mehurčki (če delamo s suhim kvasom, postopek nadaljujemo brez čakanja, da kvas aktivira).
  2. Nato ob strani v moko dodamo še sol, stepeno jajce, tekočo vaniljo, nastrgano limonino lupino ter med mešanjem z aparatom postopoma dodamo še stopljeno maslo.
  3. Testo z aparatom gnetemo približno 8 minut, da postane gladko in prožno oziroma elastično ter na otip lepljivo.
  4. Posodo s testom zapremo s pokrovom ali prozorno folijo za živila ter pustimo, da testo vzhaja za dvakrat toliko ( 1 do 2 uri).
  5. Medtem pripravimo nadev oziroma vaniljevo kremo in sicer v kozici z debelejšim dnom zavremo mleko, maslo ter prerezan strok vanilje (semena vaniljevega stroka) in odstavimo. V drugi posodi zmešamo rumenjake in sladkor, da dobimo rumeno gosto zmes, ki ji nato dodamo obe moki ter premešamo. Nato dodamo nekaj žlic odstavljenega zavretega mleka, ki ga pred tem prelijemo skozi cedilo, da odstranimo strok ter morebitne druge neželene delce in dobro premešamo, da dobimo gladko zmes, ki jo vlijemo nazaj v preostalo mleko in na nežnem ognju ter ob stalnem mešanju kuhamo še kakšno minuto. Kuhano kremo prelijemo v drugo posodo, ki jo takoj pokrijemo s prozorno folijo, da preprečimo nastanek skorje in jo ohladimo.
  6. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
  7. Vzhajano kepo testa preložimo na delovno površino, ki jo predhodno na tanko naoljimo in testo nežno razvaljamo v kvadrat dimenzije 33 x 33 cm. Razvaljano testo narežemo na približno 16 enakih delov.
  8. Na vsak košček testa položimo žlico vaniljeve kreme oziroma nadeva.
  9. Košček testa z nadevom nato oblikujemo v žogico in sicer primemo za vse konce testa ter jih stisnemo skupaj v žogico, ki jo nato obrnemo in med rokami na delovni površini še nekajkrat zasukamo, da dobimo lepo okroglo obliko. Pri tem se stisnjeni del lepo »zalepi«, medtem ko je testo po vrhu žogice gladko.
  10. Žogice položimo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko in sicer nekaj cm narazen, da se med peko ne sprimejo.
  11. Pokrijemo jih s tekstilnim prtičem in pustimo vzhajati še približno pol ure, da narastejo za še enkrat toliko. Pred peko jih lahko premažemo z malce beljaka zmešanega z žlico vode.
  12. Pečemo jih približno 18 minut, lahko tudi kakšno minuto manj.
  13. Medtem nad soparo stopimo čokolado, ki smo ji dodali olje, tako da dobimo lepo gladko svetlečo tekočo čokolado.
  14. Pečene žogice oziroma krofke vzamemo iz pečice in jih pokrijemo s tekstilnim prtičem, da se malce ohladijo, nato pa jih do polovice pomočimo v stopljeno čokolado ter posujemo s pisanimi sladkornimi mrvicami.

 

Namig

  1. Najraje uporabim suhi kvas, saj je postopek hitrejši, pa tudi okus po kvasu je nežnejši.
  2. Zelo pomembno je, da testo z aparatom gnetemo približno 8 minut, da postane lepo gladko in prožno oziroma elastično ter na otip lepljivo.
  3. Priporočam, da delovno površino pred valjanjem testa naoljite, zato namreč ne bo potrebno uporabiti dodatne moke.
  4. Nadev oziroma vaniljevo kremo lahko pripravimo tudi že dan prej in jo shranimo v hladilniku. Zelo pomembno je, da kuhano kremo prelijemo v drugo posodo in le-to takoj pokrijemo s prozorno folijo za živila, da preprečimo nastanek skorje.
  5. Če ste med bolj sladkosnedimi, lahko na nadev oziroma kremo položite tudi nekaj kapljic bele čokolade in nato oblikujete žogico.
  6. Krofki oziroma buhteljni ostanejo sveži in mehki tudi naslednji dan, a jih je potrebno pokriti s folijo za živila in pred zaužitjem malce pogreti v pečici. Na ta način bodo takšni, kot da bi bili pravkar sveže pečeni.

Morda vam bo všeč