Zelo rada imam avstrijsko podeželje in zato ga večkrat letno tudi obiščemo. Avstrijska kulinarika ni slaba, nekatere jedi so lahko res odlične, vedno znova pa me v teh krajih navdušujejo s svojo domačo hrano. Ena izmed tipičnih domačih avstrijskih jedi, ki mi je še posebej všeč, je tudi šmorn. V gorskih kočah in »ta dobrih« gostilnah je res polnega in aromatičnega okusa, predvsem pa tudi izredno sočen in puhast. Ob njem običajno postrežejo jabolčno čežano ali pa slivovo marmelado. Kar nekaj časa me je zanimalo, kako narediti prav tak šmorn tudi doma, pa so mi v eni izmed podeželskih gostiln le zaupali skrivnost oziroma nekaj skrivnosti najboljšega šmorna. Ta na videz preprosta jed lahko izpade kot debela »brezvezna« sladka mokasta palačinka brez okusa ali pa kot resnično božansko dobra jed, ki jo obožujejo prav vse generacije.
In kaj je skrivnost najboljšega šmorna? Absolutno je to v prvi vrsti pinjenec, ki naredi šmorn sočen in še boljšega okusa. Pomembno pa je tudi, da zmes oziroma testo bogato »začinimo«z aromami, kot so vanilja, cimet, lahko tudi nastrgana pomarančna bio lupinica, rum (lahko tudi konjak, vinjak…) in seveda vse obogatimo z malce masla, ki šmorn še dodatno izpopolni! Lahko ga pečemo v ponvi na kuhalni plošči ali pa v pečici. V »moji« domači gostilni so mi zaupali, da ga pečejo v pečici in tudi jaz ga od takrat naprej največkrat pripravim prav na ta način.
V tem pomladanskem času, ko je bezga na pretek, imamo pri nas veliko raje, kot tradicionalne, klasične, dobro poznane ocvrte bezgove cvetove ali bezgovo tempuro, prav ta »ta pravi« puhasti in sočen šmorn, s hrustljavo karamelno skorjico, ki mu dodam očiščene bezgove cvetke brez pecljev. Tako šmorn res čudovito zadiši ter dobi še lepši in izdatnejši okus. Ker je prav sedaj sezona sladkih jagod na vrhuncu, bezgov šmorn najraje postrežem s svežo doma pripravljeno jagodno marmelado, ki je v tem času prav gotovo najbolj okusna in aromatična. Recept zanjo najdete na povezavi https://yaska.si/2020/05/26/domaca-jagodna-marmelada/.